` Szpital Lipno Spółka z o.o.


Miesiąc Dzień
Styczeń 14, 22
Luty 11, 26
Marzec 11, 26
Kwiecień 8, 23
Maj 13, 28
Czerwiec 10, 25
Lipiec 8, 23
Sierpień 12, 27
Wrzesień 9, 24
Październik 14, 29
Listopad 26
Grudzień 9


pl. Dekerta, Lipno
1000 - 1600


Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Życie każdego pacjenta --wymagającego transfuzji jest zagrożone - jeśli w porę jej nie otrzyma.

 • Pobieranie krwi nic nie boli i trwa niecałe 15 minut


 • Przeciętny dorosły człowiek ma ok. 5 - 6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się -- 450 ml. Mężczyźni mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku, a - kobiety nie więcej niż 4 razy w roku.


 • Oprócz krwi pełnej, krwiodawca może oddawać osocze metodą plazmaferazy automatycznej do 20 razy w roku, maksymalnie do 15l w ciągu roku. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 2 tygodnie, przy czym od oddania krwi pełnej musi upłynąć co najmniej 8 tygodni.


 • Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego,
  czy ją oddajesz, czy nie. Krew jest uzupełniana dość szybko. Zaledwie po kilku godzinach po oddaniu jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości.


 • Oddanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic cię nie zmusza do
  regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddawanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub
  4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą ale dlatego, że postanowili to robić.


 • Granicą wieku dla dawców jest 18 - 65 lat.


 • Nie możesz oddawać krwi podczas ostrej choroby lub przez pewien czas po poważnym zabiegu chirurgicznym. Nie pobiera się nigdy krwi od osób, których stan zdrowia budzi wątpliwość. Każdego kandydata na dawcę bada lekarz.


 • Wyposażenie placówek krwiodawstwa jest całkowicie sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego, tak więc nie ma mowy o jakimkolwiek zakażeniu AIDS lub inną chorobą zakaźną.


 • "Przyjdź dziś lub jutro. Nie musisz się wcześniej umawiać. Kiedy się wreszcie zdecydujesz, poczujesz się lepiej. Po prostu zgłoś się do Siedziby Centrum lub do jednego z naszych Oddziałów Terenowych."

  Weź ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową